messi1025 messi1025
  • 27-02-2019
  • Mathematics
contestada

Linda purchases 4/5 of a pound of apples for $5.00. What is the cost per pound of apples?

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 08-03-2019

Answer:

$6.25 per pound

Step-by-step explanation:

We can set up a simple ratio to solve this.

If 4/5 pounds = $5, then 1 pound = x

We can write two ratios and equate them:

[tex]\frac{\frac{4}{5}}{5}=\frac{1}{x}\\\frac{4}{5}x=5\\x=\frac{5}{\frac{4}{5}}\\x=5*\frac{5}{4}\\x=\frac{25}{4}\\x=6.25[/tex]

So 1 pound of apple cost $6.25

Answer Link

Otras preguntas

Helpppppp please thanks babess
those are the books that need to be returned to the library. what is the antecedent of the pronoun those?
The perimeter of a rectangular swimming pool is 446 centimeters. The width of the pool is 7 centimeters less than the length of the pool. Find the length and th
what is 4,000,275,000 in word form?
_____grow(s) out of a follicle
evaluate the following -5+4-3-6+9-3
what is the equation, in slope-intercept from, of the line that is perpendicular to the line y - 4 = -2/3 (x -6 ) and passes through the point (-2,-2)?
Please really need help on this
The Coriolis effect influences _____. neither wind speed nor wind direction wind speed both wind speed and wind direction wind direction
Can someone help me with these problems? See the attachment, please.