username101101 username101101
  • 22-04-2016
  • Mathematics
contestada

at a local fruit stand , Luisa spends $3.96 for 2 pounds of strawberries. how much can she expect to pay for 4 pounds of stawberries?

Respuesta :

yoursister yoursister
  • 22-04-2016
$3.96 for 2 pounds. 4 pounds is twice as much as 2 pounds, or 2x.
Therefore, 2(3.96) = $7.92
Answer Link
Blast
Blast Blast
  • 22-04-2016
Simple 3.96*2 = $7.92 for 4 pounds of strawberries
Answer Link

Otras preguntas

What is (2x + 3)?? (2x + 3)? 1x2 +
When you want to things but can only afford one of the two the most valued alternative or the one you didn't choose is the a determinism b scarcity c cost benef
- What percentage of the African slaves died during the voyage across the Atlantic Ocean?
Which mathematical symbol would best fill in the blank to compare the two real numbers? (4 points) 7.6 repeating blank square root 55
Fill in the blanks with the correct form of the verb IR and a contraction if needed. De + el = del A + el = al Yo _____________ ________________ cine.
how do personal values have Direct impact on how to maintain personal health and save living in a healthy environment​
Y-3=2(x+1) Can you guys please help me solve for y
A vector is parallel to the y axis, what is it x component?​
How do I simplify this question 2y+4-13-y
what is the value of 20+30(7+4)+5+2(7+99?