Tosandemeyin Tosandemeyin
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

A 54-ounce bottle of fruit juice costs $6.by the unit rates rounded to the nearest cent

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 05-04-2019

Answer:

The unit rate is 0.11 $/ounce

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit rates divide the total cost by the total volume

so

(6/54)=0.11 $/ounce

Answer Link

Otras preguntas

Classify the underlined part of the following sentence by the type of phrase or clause it is. European glass factories flourished after the Dark Ages. a. adverb
How can the pH of a solution be calculated if the pOH is known?
write a division problem whose quotient has first digit in the hundreds place
A family of 2 adults and 3 children goes to a play. Admission cost $8 per adult and $5 per child. What expression would show the total admission cost fir the fa
Marine biologists study organisms that live in the oceans. With which two parts of the earth system is a marine biologist involved?
Which mineral is mined for its iron content? (1) hematite (3) galena (2) fluorite (4) talc
create a humorous" elf school rules"
to protect its frontiers, the Roman Empire depended on mercenaries.what is a mercenary
7/8 times c for c =8
_________ is affected by your brakes, tires, the road surface, and speed.