kantariag kantariag
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Tony bought 14 pounds of rice for $6 how many dollars did he pay per pound of rice

Respuesta :

mimique0179
mimique0179 mimique0179
  • 23-04-2019

Answer: 43 cents

Step-by-step explanation: divide 6.00 by 14 which gives you around .42857

then you round to the hundredths place which gives you .43

Answer Link
lolfunny124 lolfunny124
  • 23-04-2019

Answer:

0.42 or 0.43 (depends if you round)

Step-by-step explanation:

6.00 divided by 14 = 0.42857143

now check your answer

0.42857143 x 14 = 6

Answer Link

Otras preguntas

Imagine that you want to create an artwork that creates a sense of peacefulness. How could you use the elements or principles of art to create this?
Which man and his army conquered the inca
The weighted average atomic mass of an element depends upon the a. relative abundance of protons in the element b. mass and relative abundance of each isotope o
The percentage of essential fat is higher for women because it includes
What happens if you mix a substrate and an enzyme?
What is the definition of "memoir"??
This document is used to list injuries ad illnesses, track days away from work, restricted work, or transferred employees, and is to be available to employees a
What is probablity, and how would I be able to find? (Could you also show an example)
how does the concept of competition relate to the arms race between the united states and the soviet union during the cold war?
Partial product 15x32