hellokityy13 hellokityy13
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Jake bought 4 1/2 pounds hamburger for the cook out. How much did it cost him if hamburger is $1.80 per pound​

Respuesta :

Blonde202
Blonde202 Blonde202
  • 23-04-2019

Answer:

8.10

Step-by-step explanation:

4 times 1.80 equals 7.20

1/2 times 1.80 equals 0.90

7.20 plus 0.90 equals 8.10

Answer Link

Otras preguntas

Over the summer, Jackie played video games 3 hours per day. When school began in the fall, she was only allowed to play video games for half an hour per day Wha
What is 83/9 as a whole or mixed number
Steve drove at a constant rate to the beach for a vacation. In the equation below, t is the time in hours it took Steve to drive to the beach. 75t = 300 Wh
4ten thousands is the same as how many tens
what individual developed an ancient philosophy associated with the five relationships filial piety and the analects
1. Use the diagram of the regular hexagon to support an explanation showing why the formula accurately yields the area of the hexagon. (Recall that a is the ap
The main difference between speed and velocity involves A. distance. B. gravity. C. weight. D. direction.
can u help me on this question plz
how did the nomadic aspect of Mongol society contribute to its rapid expansion?
Explain why you should record a 1 in the tens column when you regroup in an addition problem