footboy1911 footboy1911
  • 22-05-2019
  • Mathematics
contestada

A Package of 10 pens cost $5. Ms.Jackson spent $45 on pens for her office. How many pens did she buy?

Respuesta :

maryannestacy
maryannestacy maryannestacy
  • 22-05-2019

Each pack costs 5 dollars so you take 5 times 8 to get 45 dollars. Then you take to 8 and times it by 10 to get a total of 80 pens

Answer Link

Otras preguntas

I really need help on this. Will someone please answer?
y = -x + 4 2x + 2y = 8
why was Clark's victory at Fort Sackville important to westward expansion?
Adding unlike fractions 1/2+19/20
What is the solution to this system of equations2t+w =10 4t= 20 - 2wIt has no solution It has infinite solutionsIt has one solution t=4,w=2It has one solution t
How did Mississippian Native Americans gather food
Which of the following is a valid theme 1 Because the main character runs away from home the theme is that we should all run away from home. 2 Before you know
Required information NOTE: This is a mult-part Once an answer is submitted, you will be unable to return to this part Consider a positive integer n Put the ste
Consider the model of the food chain. Imagine a local farm has dumped excess pesticides in the pond used for irrigation. This will impact the food chain in
Intellectual decline prior to age 60 is typically pathological and caused by any of the following EXCEPT _____.A) poor circulation B) drug abuseC) virusesD) env