luna4332
luna4332 luna4332
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Jack rented a bike from Alberto’s Bikes. It cost $13 plus $3 per hour. If Jack paid $22, then he rented the bike for how many hours?

Respuesta :

randomperson7165 randomperson7165
  • 23-05-2019

Answer:

3

Step-by-step explanation:

22 - 13 aka cost of bike so it leaves 9 dollars. 9 divided by 3 aka hrly cost is 3

Answer Link

Otras preguntas

Jerome, Kevin, and Seth shared a submarine sandwich. Jerome ate 1/2 of the sandwich, Kevin ate 1/3 of the sandwich, and Seth ate the rest. What is the ratio of
How is a literary artifact used?
Old Lights and New Lights preachers both followed Protestantism. How did the two differ?
Use the order of operations to simplify the expression.80 - 16 ∙ 4 + 136 ÷ (-17)
Is 5.73773777....., -6 -3/2 0,9} rational or irrational?
10 fast facts about the way of life in the 1800's in the USA.
18. Using carbo-loading to increase the store of glycogen seems to benefit only those athletes who engage in aerobic activities that are a. more than 90 minute
Which of the following signs may indicate heat exhaustion a. muscle cramps, fatigue, and lightheadedness b. Hunger, fatigue, and back pain c. Lethargy, thirs
what fraction is less than 5/6 and has a denominator of 8
How to make bit shift right