mimihernande11 mimihernande11
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Please HELP !!

Each granola bar costs $1 write an expression that shows the total costs of the granola bars using the variable J

Respuesta :

lublana
lublana lublana
  • 23-05-2019

Answer:

Expression for the total cost is $1J.

Step-by-step explanation:

Given that each granola bar costs $1.

Now we need to write an expression that shows the total costs of the granola bars using the variable J.

So let's assume that the number of granola bars = J

then total cost of g granola bars = (J)($1) = $1J

Hence required expression for the total cost is 1J dollars.

Answer Link

Otras preguntas

What does the phrase as close as two needles on the same twig
Find the value of k such that the equation of the tangent line to f(x) = x^2 + k*x is equal to y = 5*x + 3
Write two different pairs of decimals whose sums are 14.1. One pair should involve regrouping.
The letters of the alphabet are written on flashcards and dropped into a bag. A flashcard is randomly selected, kept out of the bag, and then another flashcard
What was the average life expectancy in the United States in the year 1900? a. 40 years b. 50 years c. 60 years d. 65 years
26.37+( -61.1 ) Please show all steps !!!??
How do you say "i hope he answers my question right, so i can make the right choices." In french?
The Battle of Bunker Hill in 1775 helped to answer whether the Americans would win the war. who the American leader was. how the Americans would fight against t
Which ocean is south of mexco
How did the history of british government and the ideas of the enlightenment affect colonial government