pridebutter pridebutter
  • 26-05-2019
  • Mathematics
contestada

the price of milk found by / its cost in cents by its volume in gallons.
what are the units in words?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 26-05-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Milk is often priced in the units "dollars per gallon."  I pay $3/gallon for mine.

If you want the units cents instead of dollars, then the units would be

"cents per gallon."

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a star that expands due to fusion? A. black hole B. galaxy C. constellation D. supergiant
what are some animal structures and compounds that are made of protein
What is a polygon with four sides and four angles. All four sides are equal. None of the sides are right angles. Please help.
write two inequalities to compare -6 and 7
Was Hitler's power in Europe was seriously checked when the United States entered the war.
how do you round to the nearest tenth?
Under the English Westminster model, the highest court of appeals is
Who led the Hebrew people out of Egypt?
Founded in 1967, ASEAN did little to foster economic cooperation until _______ proposed a free-trade area in 1991
How do you simplify 10 square root 96