micah100
micah100 micah100
  • 24-07-2019
  • Mathematics
contestada

A kilogram of nuts costs $8 how much would 3/4 of a kilogram cost?

Respuesta :

epicfoxer
epicfoxer epicfoxer
  • 24-07-2019

Answer:

6 dollars

Step-by-step explanation:

3/4= 75 percent which is equal to .75

8 * .75 = 6

:)

Answer Link

Otras preguntas

in 35 words or fewer, do you feel the authors premises about gender roles are true for most people, or do you think they're sterotypes
In an experiment Rahul burnt 4 kg fuel and the heat produced was measured to be 160,000 kJ and Raj burnt 2 kg of fuel and heat produced was measured to be 100,0
Choose True or False. Etruscan Art is a lower form of Greek Art.
what factors contributed to the type of economy that characterized the New South?
01 1 point If a customer spends more than $20, he receives a 10% discount on his total bill: What does a customer whose bill is $80 /pay?​
can i get help lost on this one
The differences in beak shape are examples of:
Please solve the following picture!! due in 10 mins!
help me find this answer​
On the topic of race, why doesn’t the Declaration of Independence and the Constitution of the United States uphold justice and equity for all groups of people?