idonthaveaname18 idonthaveaname18
  • 25-08-2019
  • Mathematics
contestada

If one redskin and 4 golden roughs cost $1.65, whereas 2 redskins and 3 golden roughs cost $1.55, how much does each type of sweet cost?

Respuesta :

vidalmari6p99qfk
vidalmari6p99qfk vidalmari6p99qfk
  • 25-08-2019

Answer:

redskin $0.50      golden rough $0.35

Step-by-step explanation:

r=redskin

g=golden rough

1r + 4g = 1.65

2r + 3g = 1.55

I will multiply the first by -2

-2r - 8g  = -3.30

2r  +3g  = 1.55

Add both

0 -5g = - 1.75

g= 0.35       0.35*4 = 1.4

r+ 1.4 = 1.65

r=0.25

Answer Link

Otras preguntas

what is a common ratio
Which roman emperor was most responsible for the introduction of christianity into roman culture?
By which method does the following move into the cell: movement of oxygen, carbon dioxide, and other small uncharged molecules across the membrane
Which of the following are components of physical fitness? 1. beauty 2. muscular strength 3. endurance 4. flexibility
factor each expression
During the 1930's, the Nazi Party received support from the German people because it promised to?
3) Find the area of JUST the wood portion of the frame. This is called a composite figure.
please help thanks so much
Which tiny island nation was invaded by the united states in 1983?
Why did psychologists of the early 1900s stop defining psychology as the study of mind?​?