skyS7i1lvatoriet
skyS7i1lvatoriet skyS7i1lvatoriet
  • 22-05-2016
  • Mathematics
contestada

A 3-pound tub of butter at n dollars per pound costs $3.85. 3n = 3.85 3 - n = 3.85 3 + n = 3.85 3/n = 3.85

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-05-2016
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85

3.85/3 = 1.2833 per pound.

3n = 3.85

3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Answer Link
Neuron
Neuron Neuron
  • 02-06-2016
If you would like to know how much does a 1-pound tub of butter cost, you can calculate this using the following steps:

3-pound tub of butter ... $3.85
1-pound tub of butter ... $n = ?

3 * n = 3.85 * 1
3 * n = 3.85
n = 3.85 / 3
n = $1.28

The correct result would be 3 * n = 3.85.
Answer Link

Otras preguntas

The tables show proportional relationships. find the constant of proportionality, k. Write an equation to represent the relationship between two quantities. Tel
What has 4 fingers and a thumb,but is not living?
Which pure substance can be classified as a element
Juan plays little league baseball. In 27 at-bats, he had 9 hits. What is the ratio of at-bats to hits?
what is the answer for ×/2+1=9
LN= 6x-5 , LM= x + 7 , and MN= 3x + 20 find MN
u·biq·ui·tous [yoo-bik-wi-tuhs] adj.existing or being everywhere, especially at the same time; omnipresent: ubiquitous fog;According to this dictionary definiti
given -16 = m over 5 -18; prove m=10
Which expression is equivalent? (3−2x−2y−2)−3 A) 729x6y6 B) 1 729x6y6 C) 729 x6y6 D) x6y6 729
Reflect over x-axis PLEASE HELP