cstigerlilyy
cstigerlilyy cstigerlilyy
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

EMERGENCY!

6 erasers cost $6.60

Which equation would help determine the cost of 3 erasers?

EMERGENCY 6 erasers cost 660 Which equation would help determine the cost of 3 erasers class=

Respuesta :

tumblrtrash
tumblrtrash tumblrtrash
  • 22-10-2019

Answer:

D

Step-by-step explanation:

6.60/6

= x/3

then u can cross multiply

Answer Link
kittensswift kittensswift
  • 22-10-2019
1) find the unit price/ price of one eraser
$6.60/6 = x (1.1)

2) multiply by 3
3x (3•1.1)

3) answer in $3.30
Answer Link

Otras preguntas

How were the two periods of colonization the same, and how did they differ?
Find the domain of the function
Read the paragraph. Pangolins are mammals, although they look like reptiles. With their scaly protective skin, pangolins can roll into a tight ball to confuse a
Question 2 of 10 Which situation best illustrates how global trade promotes specialization? OA. A country tries to create a trade surplus by producing a wide va
Read this excerpt from an adaptation of “The Fox and the Cat” from Aesop’s Fables. Identify the text that describes the setting. (A cat and a fox are in a fores
How many moles are in 15000 atoms of iron (Fe)?
who was the first president of Lebanon?​
giving 20 points out for this question!
Six benches were left empty in every ship that evening when we pulled away from death. And this new grief we bore with us to sea: our precious lives we had, but
An m = 6.11 g bullet is fired into a 365 g block that is initially at rest at the edge of a table of h = 1.08 m height as shown in the figure. 1. The bullet rem