bri2184 bri2184
  • 21-11-2019
  • Mathematics
contestada

Three bananas and two oranges sell for $1.25. Five bananas and one orange sell for $1.50.
What is the cost for each type of fruit?
Banana

Respuesta :

llocaanina
llocaanina llocaanina
  • 21-11-2019

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

0.25x5=1.25

So, each fruit costs $0.25.

Answer Link

Otras preguntas

Which statement about the “divine right of kings” theory is FALSE? a. Its followers viewed kings as the fathers of society. b. Its adherents believed that gover
Which method is used to measure public opinion in the United States?
Which is the definition of adhesion?
Lena horne died of what
what percent of 150 is 75
What does the dotted line between the water molecules represent?
Lincoln suspended writs of habeas corpus. As a result, a. any man could be drafted into the military. b. draft dodgers could be tried for treason and executed.
How did the Inca overcome geographical obstacles in building and ruling their empire?
How did Athens benefit from victory in the Persian Wars?
How did the Inca overcome geographical obstacles in building and ruling their empire?