kristinaluvsu kristinaluvsu
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

3/5 pound of jellybeans costs 3.50. Jasmine buys 4 4/5 pounds of jellybeans , hows much does jasmine spend?

Respuesta :

kirrad1116 kirrad1116
  • 24-11-2019

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

4 4/5 is 24/5. Then you take and divide 24/5 by 3/5 and get 8. Take 8×3.50 and get $28

Answer Link

Otras preguntas

Aleta deposited $450 into a savings account earning 3.75% simplest interest . How much interest will she ear in six years ? how can i solve this ?
Adaptations for water in fish include a. several fins for swimming. b. a system of muscles for movement. c. gills that allow them to “breathe” oxygen in water. d.
Help with problem 14?!
Roxanne has 1/2 as many beads as Sherie. The number of beads Sherie has is 4/5 that of Marcos. Marcos has 165 beads. How many more beads does Marcos have than R
One of the largest lotto wins was 22,590829 . Round this amount to the nearest 100,000 ?
An allergic reaction may increase the number of what?
Ken spends 1/5 of his money on a dictionary. He gives $21 to his brother and has1/2 of his money left. How much money does Ken have left?
what caused the dust bowl
List three things that Gandhi and his followers want from the British.
What ingredients are needed to make GHB?