TikTokStar8888
TikTokStar8888 TikTokStar8888
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

Mr. Westnoticed grapes were priced at $2.99 per pound, and bananas were priced at $0.99 per pound. How much would 3 pounds of grapes and 2 pounds bananas cost altogether?
A.$3.98
B.$9.96
C.$10.95
D.$2.96

Respuesta :

ElPaisaJuan
ElPaisaJuan ElPaisaJuan
  • 24-11-2019
This is the answer, hope I wasn’t late
Ver imagen ElPaisaJuan
Answer Link

Otras preguntas

t's time to write your first letter in French! Please include the following items in your letter.Choose a French-speaking country you would like to visit.Write
What is 5.6 as a fraction or mixed number in simplest form
economics is _______ *a social science that studies cultures *an early form of money *a social science that focuses on decision-making
how do u do 18,801,310 in exponets
How do you calculate the force or energy created from an object with a mass of 1 kg moving horizontally with 20m/s? Also give the base formula with a little ex
Why lava would seem to be glitering
divide the following
What value of x will make 4x-1=4x+7 true ?
A cold front changes the temperature by -3 F each day. If the temperature started at 0 F, what will the temperature be after 5 days?
What would be the meaning of a nonzero y intercept to a graph of total mass versus volume?