klance4life123 klance4life123
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for 12.00 what is the price per pint/

Respuesta :

rr08152006
rr08152006 rr08152006
  • 25-11-2019

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

I tried to make it as simple as possible.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-11-2019

PLEASE MARK BRAINLIEST!

Answer:

$12 for 3 pints = $12 ÷ 3 pints

What does 12 ÷ 3 = ?

                  12 ÷ 3 = 4

So each pint is $4. The price per pint is $4.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Was wartime production was allied to the war effort
HELP PLEASE!!!!!!!!!!
Vincent is watching a movie that lasts 1 hour and 37 minutes. he has watched 52 minutes so far. how many minutes are left in the movie
Cirrhosis is a disease that affects which of the organisms
If a pair of shoes has an original price of 80 and they are on sale for 48, what is the percent of discount?
3x + 4=10 the answer is 2 but how do I check it?
What is the momentum of an object that is ten kg and is moving at 5m/s?
What is the ratio 7 to 12 as a fraction in simplest form??
Which of these was one of the few successes of the united states government under the articles of confederation??
After World War I, Japan’s vast natural resources enabled the country to remain self-sufficient.