the1tabari the1tabari
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

In each of the following problems, type the price per unit per oz. in blanks a. and b, then pick the best buy.​

In each of the following problems type the price per unit per oz in blanks a and b then pick the best buy class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-11-2019

1 pound = 16 ounces

80/16 = 5c per ounce

1.95/32 = 0.06c

B would be the better buy

Answer Link

Otras preguntas

Catalina ate a candy bar and then went on a fast-moving ride in an amusement park. She was sick to her stomach after the ride and now, Catalina cannot eat candy
Which of the following correctly characterize the actions taken by Nixon in regard to civil rights? Check all of the boxes that apply. - increased the number
WILL NAME BRAINLIEST Volume and density are _______ related. A.directly (when one goes up, the other goes up; when one goes down, the other goes down) B.inverse
Can someone help me balance these equations
The retained earnings statement should be prepared a.after the income statement and balance sheet b.before the income statement and balance sheet c.before the i
pay a dividend of $2.75 and $2.30 over the next two years, respectively. After that, your company is expected to increase its annual dividend at 3.1 percent. Wh
1. You observed the bid rate of a New Zealand dollar is $.6723 while the ask rate is $.6812 at Bank X. The bid rate of the New Zealand dollar is $.6712 while th
what allows you to set up a web page wherein objects change (appear, disappear, move, morph).
Solve for x 1/2 + 1/3 + x = 1
A researcher is conducting an experiment to determine the effects of different amounts of sunlight and water on the growth of tulips. The growth of the tulip ca