terianlilian
terianlilian terianlilian
  • 22-12-2019
  • Mathematics
contestada

A store sells ice cream with assorted toppings. They charge $3.00 for an ice cream, plus 50 cents
per ounce of toppings.
a.
How much does an ice cream cost with 4 ounces of toppings?
​

Respuesta :

mona2222
mona2222 mona2222
  • 22-12-2019

Answer:

$5.00

Step-by-step explanation:

$3.00 for ice cream

+ $2.00 for the 4 ounces of toppings

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation below for x. x – 15.2 = 76
Determine if the two triangles are congruent. If they are, state how you know.
2 1/4 feet =______ inches
Which of the following marketing jobs is most likely to require stronganalysis, organization, and communication skills?A. Sales representativeB. Public relation
A pack of 12 retractable pens costs $12.24. What is the price of 6 pens?
Use the substitution method for solve for x and y. y = 2x + 10 y = -4x - 2
can someone help having trouble solving this question
Would someone be able to answer these questions for me? 7. Click = blank. 8. Escriban en la blank. 9. The teacher is telling the students to sit down: blank.
I really need help please
answer them, please I am giving out about 1/3 of my points today