acsunflowers0
acsunflowers0 acsunflowers0
  • 24-12-2019
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $2.70 per pound at a local grocery store. How much do 1.8 pounds of cashews cost?

Cashews cost 270 per pound at a local grocery store How much do 18 pounds of cashews cost class=

Respuesta :

liftinum
liftinum liftinum
  • 24-12-2019

Answer:

$4.86 per 1.8 pounds

Step-by-step explanation:

See picture

Ver imagen liftinum
Answer Link

Otras preguntas

what are real-life (small) examples of smooth er, rough er, RNA, and ribosomes? I'll give brainliest
As a result of the US stock market "crash", what happened to the economy? How did the affect the citizens of the time?
What is five multiplied by one tenth plus seven multiplied by one hundredth plus three multiplied by one thousandth written in standard form? HELP I Will give b
What are the advantages of classification?
Find the unit rate. 30 newspapers in 2 piles = newspapers per pile
I WILL MARK BRAINLIEST! What is the surface area and the volume of this Cylinder?
Which statement describes an environmental consequence of sustainable land use? 1.Building a park instead of more housing may be unpopular with residents. 2.W
FIRST TO ANSWER CORRECTLY GETS BRAINLIEST!!!
What is the perimeter of this rectangle? 21 units 3 units 12 units None of the above.
A car speeds up from 0.0 m/s to 14.0 m/s in 3.25 s. The acceleration of the car is:A. 14.0 m/s2 B. 4.31 m/s2C. 45.5 m/s2D. 10.8 m/s2​