dmansfield03 dmansfield03
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

$12 for 6 bagels; $9 for 24 bagels

Respuesta :

bhashyamsriram1 bhashyamsriram1
  • 22-01-2020

Answer:

This is not a direct variation

Step-by-step explanation:

if 12 dollars for 6 bagels is true then each bagel is $2

if 9 dollars for 24 bagels then each bagel is $0.38

Answer Link

Otras preguntas

determine the equation of a circle having a diameter with endpoints at (12,-14) and (2,4)
someone know how to do this?: 6x2+18x=0
How does a television signal differ from a standard radio wave
Solve the system.x – 2y = 103x + 2y = 14(Points : 5)(–8, 6)(–2, 6)(6, –8)(6, –2)
Determine the slope of the line that passes through each pair of points. 1.(5,1) and (2,7) 2.(5,3)and(-2,3)
state whether ordered pair of numbers is a solution of the sentence:3y>2x+1;(4,3)
120, 160, 200 Find the gcfplease show me the work.
Write an equation for the line representing each of the following situations.A driving range charges $10 per bucket of golf balls.Car rental agency charges $100
Write an inequality for the given statement: Two-thirds of a number, decreased by 4, is less than 6.
C+(4-3c)-2=0 Need help