waveymillie676
waveymillie676 waveymillie676
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Chen paid $19.60 for 3.5 pounds of turkey at the deli. Which is the cost per pound?

A.
$5.02

B.
$5.06

C.
$5.20

D.
$5.60

Respuesta :

cammyla
cammyla cammyla
  • 24-01-2020
You have to divide $19.60 by 3.5 to find the cost of each pound of turkey.
19.60/3.5= $5.60
Answer Link
BrainyGirlll BrainyGirlll
  • 22-12-2020

Answer:

the correct answer is d

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are the products when ammonia (NH3) decomposes according to this equation? NH3
Which number is a factor of 10 but not a multiple of 5?
Give an example of vertical angles in your home
Which sentence uses commas correctly?  A.Theo, is there a bug on my back?  B.Please Beth, feed the goldfish.  C.I wonder, Mike if everyone has already left.  D.
What is the solution to the equation?1/3x+1/3(2x-15)=3 1/2X=(?) (answer has a whole number, denominator, and numerator)Please explain the answer :P
A catering company requires that they have 3 servers scheduled per every 20 patrons. If this company is planning to host an event for 100 patrons, how many serv
how was palace of Versailles a perfect example of baroque art?
why would some american colonists have wanted to support britain despite the harsh policies britain invoked?
The length of a rectangle is 7 yd less than three times the width, and the area of the rectangle is 66 yd ^2. Find the dimensions of the rectangle
how is the current progressive tax system unfair?