Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate turtles cost $4 at the grocery store use the fact that 16 ounces = 1 pound to help you find the cost of 1/4 pound of chocolate turtles

Respuesta :

ngolovelykids3 ngolovelykids3
  • 25-01-2020

Answer:

2

Step-by-step explanation:

the answer is =2cause 1/4*4

Answer Link

Otras preguntas

Chief Powhatan was​ _____. A. responsible B. lonesome C. elegant D. cheerful
which of the following is a trinomial with constant term A. -x+42 B.y-42 C.x+7y+6 D.x+
zack had 20 people show up to his first exercise class. He had 36 come to his second class. what is the percent increase?
Let k = 7. Drag the expression into the box that makes the comparison true. 50−k2=
Which is a factor of 6x3y + 6xy − 12x2 − 12?
What is the area of this composite shape? Enter your answer in the box. in²
What is the best example of a tragic law ?
Which statement is true about two atoms of carbon that have the same number of neutrons?   A. They are the same isotope.   B. They have a different number
What is the distance between the points (-2, 5) and (4, -3)? A. 5.2 units B. 2.8 units C. 31.6 units D. 10 units
Solving 2 -step equation 4x+3=11