Anika215
Anika215 Anika215
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-pound box of candy cost $8.00. What was the cost per ounce (1 pound= 16 ounces)

A) $0.25
B) $0.50
C) $0.80
D) $0.20

Respuesta :

aylakberg aylakberg
  • 26-01-2020

Answer:

A: $0.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A decline in the number of pancreatic beta cells is characteristic of
Prove that the base angles of an isosceles triangle are congruent. Be sure to create and name the appropriate geometric figures.
How many days are in 30 months
Madison's skateboard cost 10% more than Tony's skateboard .Madison's skateboard cost $83. A. Choose a variable to represent the unknown value in the situation
The ratio of fruit juice to sparkling water in a punch recipe is 523 for a party the host needs to make 240 ounce a punch how many ounces of the fruit punch doe
Let f(x) = 4x − 3. If f(a) = 9 and f(b) = 5, then what is f(a + b) ?
How to solve a proof
Bahama Catering purchased a commercial dishwasher by paying cash of $8,000. The dishwasher's fair value on the date of the purchase was $10,000. The company inc
Who is the 3rd president of the united state
Which best describes the cross section formed when a plane slices a rectangular prism parallel to its base?