dlakewilson3415 dlakewilson3415
  • 26-01-2020
  • Mathematics
contestada

Each peanut butter snack costs $2 each chocolate snack costs $3 how much does it cost to buy 6 peanut butter snacks and 8 chocolate snacks write an equation

Respuesta :

chelscaitmurphy chelscaitmurphy
  • 26-01-2020
PB=$2
CS=$3
2x6=12
3x8=24
12+24=36
Answer Link

Otras preguntas

98 divided by 7 please show how
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet
what are some examples of figurative language found in the book Divergent?
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26
what are some examples of figurative language found in the book Divergent?
the perimeter of a rectangle is 120 meters. If the length of the rectangle is 20 meters more than the width, what are the dimensions of the rectangle.
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet
-2n-h(4rx-6s)-3rx+3s i need help doing this problem