TayAi7dRi8nefni
TayAi7dRi8nefni TayAi7dRi8nefni
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Terrell's mom paid $27 for 18 juice boxes for the party. at that rate, how much would she pay for 24 juice boxes?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
This is an item involving the use of ratio and proportion. The ratio between the the cost and the number of juice boxes should always be equal. With this,  
                                ($27 / 18 juice boxes) = (x / 24 juice boxes)
Solving x from the equation gives x = 36. Thus, 24 juice boxes cost $36. 
Answer Link

Otras preguntas

What is causing the disappearance of mangrove forests in salt marshes?
1. Which was the immediate goal of the standard Oil Company when it lowered its prices? A. to sell stock to investors B. to outcompete rival businesses C. to fo
A word meaning freeing the slaves
A materials scientist has 72 pounds of a liquid. She uses most of the liquid to fill 9 beakers. The remaning liquid fills 1/7 of a 10th beaker. How many pounds
pharmacy technician measures the mass of a pill. The mass of one pill is 780 mg . What is the mass in kilograms of 100 pills? Write your answer as a decimal
R is the region below the curve y=x and above the z-axis from x=0 to x=b, where b is a positive constant. S is the region below the curve y=cos(x) and above the
what would be the equation and how can I solve it
According to faulkner will humanity endure or prevail
You can purchase 3 items from shelf a and 2 from shelf b for 16
When did the first slaves come to america?