phondieStrach
phondieStrach phondieStrach
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Organic milk costs $2.52 per half gallon. at this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
This problem is an another case which makes use of the concept of ratio and proportion. The ratio $2.52 per 0.5 gal should be proportional to the price of 4 gallons of milk. Let x be the price,
                      ($2.52 / 0.5 gallon) = (x / 4 gallons)
The value of x is 20.16. Hence, the price of 4 gallons of organic milk is $20.16. 
Answer Link

Otras preguntas

What was one result of American propaganda during World War I
Jacob bout 5 ounces of caramel candies for $2.75. Find the unit price
If 90 is 30% of a number, what is 200% of the number.
PLEASE HELP ME!! (DUE TOMORROW) food chain Activity
Jessica drew a circle divided into 8 equal parts. She shaded 6 of the parts. What fraction is equivalent to the part of the circle that is shaded?
Help in geometry. Explanation would be nice :)
A dinner plate falls vertically to the floor and breaks up into three pieces, which slide horizontally along the floor. immediately after the impact, a 200-g pi
Compare physical storage and virtual storage. Give an example of each and explain why one type allows computers to access data at a faster rate than
What is the slope of the graph A -1/3 B 1/3 C 3 D -3
Choose the item that uses a comma or commas correctly. I enjoy reading ancient Greek mythology. I enjoy reading ancient, Greek mythology. I enjoy reading, ancie