smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

If the tire of a car rotates at a constant speed of 552 times in one minute, how many times will the tire rotate in half-an-hour
x^4-2x^3+2x-1,x^3-x^2-x+1,x^3-3x^2+3x-1 Find LCM
How hazard management in japan affected how people cope with japan 2011 tsunami
A 35kg box moves up a ramp inclined at 12 degrees with the horizontal. It is pulled at an angle of 25 degrees with respect to the incline, has a 185 N force, an
Количество стран в мире 2 Что такое зависимые территории? 3 Чем страны отличаются друг от друга? 4 Примеры стран имеющие: А) приморское положение ( на примере с
why are you moving to another company?​
is ther a way the perosn who did this assignment can send me the whole things including the pictures of the work. if you could if not its alright.
Can you solve this please ​
help help pls..........................
What times 7 make 27 it's not possible