smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Is the statement true or
false?
Each piece of fruit costs
the same when 6
apples sell for $0.96
and 8 oranges sell for
$1.28. ​

Respuesta :

anna12348034 anna12348034
  • 24-02-2020

Answer:

True

Step-by-step explanation:

You do 0.96÷6=0.16

And 1.28÷8=0.16

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Identify the phyla of the organisms on the basis of following distinct characteristics:i. They possess long, cylindrical and segmented body.ii. They possess lon
discuss how temperature and amount of precipitation can affect the type of plants and animals found in the tundra biome.​
The Babylonian Empire was founded by King Hammurabi in 1792 BCE. Hammurabi united all the city-states of Mesopotamia and turned Babylon into one of the most pow
an education budget went from %800,00 to $900,00 what is the approximate percent increase? a. The approximate percent increase is 13% b. The approximate percent
What is the concentration of a dextrose solution prepared by diluting 15 mL of a 1.0 M dextrose solution to 25 mL using a 25 mL volumetric flask
Best shirt design Company can make 1/12 of an order in 1/6 of an hour. How much of the order can the company complete in an hour? Please help!!!
Write a 4-7 sentece summary that explains how trade and labor under mercantilism created wealth for England during the colonial period.​
What does this passage say about personal space expectations in America? How do U.S. personal space expectations compare with personal space expectations in oth
one example of how technology is used in medicine
What is the full electron configuration of the ion I-?