guerramiranda26 guerramiranda26
  • 25-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 22 bottles of water for $4 use the ratio table to find the cost of 33 bottles

Respuesta :

EmmaEllis123
EmmaEllis123 EmmaEllis123
  • 25-02-2020

Answer:

If 22 = 4 and 44 = 8 resulting 33=6

Step-by-step explanation:

I would recommend using your ratio table, ploting the ratio it gave you, then going down or up to the next number and keep doing that until you find the ratio you are looking for.

Answer Link

Otras preguntas

please help and please explain
If the force exerted by the intern is doubled and the dis- tance is halved, does the work done by the intern increase, decrease, or remain the same?
PLEASE HELP QUICK!! the cost of one litre of fuel in May 2015 was $0.88. this was a decrease of 20% on the cost in may 2014. calculate the cost of one litre of
What is the radius of a sphere with a volume of 802 mº, to the nearest tenth of a meter?
Why did Emperor Taizu reform the civil service exam? -He thought students needed a tougher challenge -He wanted to award government jobs based on merit. -He wan
the ratio 3: 1/8 has a unit rate of 21
Carolina's score is 5 less than twice Aiko's score. It is also 45 points greater than Aiko's score. What score did the two girls receive?
President Andrew Johnson supported the Civil Rights act of 1866. true or fales
nia saw a watch on sale for 42.50 the original price of the watch was 69.95 what is the approximate discount on the watch
Sweet Treats Bakery sells gourmet cookies. If three gourmet cookies cost $7.95, then how much will it cost to buy 10 cookies?