dianelyz2812
dianelyz2812 dianelyz2812
  • 26-02-2020
  • Mathematics
contestada















A type of ribbon costs $0.32 per yard.

How much do 4.5 yards of the ribbon cost?

Respuesta :

sirrandom27
sirrandom27 sirrandom27
  • 26-02-2020

Answer:

1.44$ I believe. .........

Answer Link
goddessboi goddessboi
  • 26-02-2020

Answer:

$1.44

Step-by-step explanation:

Set up a proportion and solve -> 0.32/1=x/4.5

Cross multiply -> 1.44=1x

1x is the same as x, so x=1.44

Therefore, 4.5 yards of the ribbon will cost $1.44

Answer Link

Otras preguntas

What times what equals 576?
In 1904, the Supreme Court ruled that which of the following was a “combination in restraint of trade”? (A) Sherman Antitrust Act (B) AFL (C) Grange Movement (D
Yellow light has a longer wavelength than green light. Which color of light has the higher frequency?
How many ways are there to arrange five French club members for a yearbook photo if the president and vice president must be seated in front with the other thre
Explain what the variable represent in an addition or subtraction expression.
vamos a compar helado ___________ la senora nelson a) por. b) para
What cells. Join to cause conception? Can you help me with all of them?
what is 144 over 324 simplified
A slide has an angle of elevation of 25°. It is 60 feet from the end of the slide to the stairway beneath the top of the slide. About how long is the slide?
how do we know that the people of Mohenjo-Daro created a highly organized civilization?