jaziracuenca432 jaziracuenca432
  • 22-03-2020
  • Mathematics
contestada

angel bought 5 pounds of chicken for $9.99 . what is the unit rate for 1 pound of chicken

Respuesta :

sarahhurt247 sarahhurt247
  • 22-03-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

9.99divide by 5 is1.998 1.998*5=9.99 so 1 pound would be 1.998

Answer Link

Otras preguntas

How many milliliters of liquid does the smaller graduated cylinder contain?
Which best blocks X-ray particles and can therefore be observed more closely through the use of this technology? organs muscles fluids bones
weapons used in 1775 battle of ticonderoga
What is the value of 9 in the number 49,258
Which best describes the purpose of a controlled experiment?
Which is the completely factored form of 12x4 + 39x3 + 9x2?
use the number 913,256 write the name of the period that has the digits 913
2 pounds of peaches costed $4.20. How much will 5 pounds cost
the two Chinese groups that fought one another before the invasion of Manchuria were the
someone please help me