yasairaguzman
yasairaguzman yasairaguzman
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

Darris bought 4 scissors and 2 glue sticks. Each scissor cost $5 and each glue stick cost $1.
How much did he pay?
​

Respuesta :

kimberly0470
kimberly0470 kimberly0470
  • 23-03-2020
He would have spent $22. Because 5x4=20 and 2x1=2 so add those together and that will equal $22.
Answer Link

Otras preguntas

A cheetah can go from a state of resting to running at 20 m/s in just 2 seconds. What is the cheetah's average acceleration?
True or false in the us a political party is made up of a group of people who work to get candidates elected
Coach Kunal stacks all of the tennis balls in a square pyramid. The number of tennis balls, P(n), in n layers of the square pyramid is given by P(n) = P(n – 1)
your baking a cupcakes for the school dance, and your recipe makes 24 cupcakes and needs 2 cups of milk. you need to make 288 cupcakes, how many quarts of milk
If we have 3 dollars for 1 pesos. What is the unit rate of pesos per dollar
Jasmine correctly answers 70% of total questions on her math test.She correctly answers 35 questions.How many total questions were on Jasmine's math test?
How did the mongols create the worlds world's largest land empire?
Which of the following is a common name for a URL? A. web master B. web ending C. web address D. web code
The climate of a location is not affected by lakes winds oceans minerals
To reinforce your position, it's helpful to use the pronoun l