selenab915 selenab915
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store,a bag of 12 red apples costs $10.80 and a bag of 6 green apples costs 6.90

Respuesta :

livelaughlovekiara
livelaughlovekiara livelaughlovekiara
  • 29-06-2021

(I am assuming the question is asking which is a cheaper/better deal.)

Answer:

Red apples are cheaper per apple

Step-by-step explanation:

solve using unit price formula (price/number of apples)

Red apples =  $10.80/12

= $0.90/ apple

Green apples = $6.90/6

= $1.15/ apple

Answer Link

Otras preguntas

Are there any articles on "The benefits of overcoming fear"?
What mineral is this. Nearly rectangular in shape and approximately 5 cm by 7 cm in size. Blackish in color with a shiny but nonmetallic luster. Peels off in ve
What were the objectives of the founders of the Massachusetts Bay Colony? Were they successful?
Use the Remainder Theorem to find the remainder when P(x) = x^4-9x^3 - 5x^2 - 3x + 4 is divided by x + 3 Show your work
Divide to find the quotient. Please help ! Can you just tell me what write in the boxes
Mi papá cocina hoy la comida de Colombia. Mi papá necesita frijoles, arroz, carne de cerdo, huevos, plátanos, among other ingredients. ¿Cómo se llama la comida?
The side of a triangle with 3 equal sides is 3 inches shorter than the side of a square. The perimeter of the square is 30 inches more than the perimeter of the
what is the difference between supply and demand *give me an explanation*like I am 5
How many atoms are in 52.3 g of lithium hypochlorite (LiClO)?​
how was judaism and hinduism similar ?