nataliesanchez1704 nataliesanchez1704
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

mia can purchase a 40 ounce jar of peanut butter for 5.20 or a 15 ounce jar for 2.70 how much does mia save per ounce by buying the 40 ounce jar

Respuesta :

Tir3dKat
Tir3dKat Tir3dKat
  • 23-03-2020

Answer:

Mia could save 20 cents if she buys the 40 ounce jar of peanutbutter. If she bought Two 15 ounce jars of peanutbutter, it would cost 5 dollars and 40 cents; and it would be 10 ounces less than the 40 ounce.

Answer Link

Otras preguntas

Cassidy says that capacity is the same as the amount
Mr. Logan works for a local delivery company.The set of data below represents the number of miles he drove each day over A period pf eight days which statement
Help me please! How many elementary events with ten throws of the coin?
(?,7) is on the line y = 2x + 5. Find the other half of the coordinate.
95 is 50% of what number?
(2,?) is on the line 4x - 5y = -7 Find the other half o the coordinate
9. The action of insulin on sugar levels in the blood helps to interfere with homeostasis (2) maintain dynamic equilibrium (3) coordinate enzyme production (4)
meaning of think globally act locally
nina draws a square and Nick draws a Pentagon. if all sides of both shapes are each 9 inches long, are their pertinents the same
What were the Crusades? a. battles at sea involving a special type of ship sailing from Constantinople b. wars between Christians and Muslims over control of