laylakinderegg laylakinderegg
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

at a store , apples cost $5 for 2 pounds. which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Respuesta :

croftayd croftayd
  • 24-03-2020

Answer:

$2.50:1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If $600 is shared in the ratio 3:5:4, the difference between the largest and the smallest share is ?
n economy has three industries, farming, building, and clothing. For every dollar of food produced, the farmers use $0.1, the builders use $0.05, and the tailor
Which best describes how the total mass of the substances that go into photosynthesis compares to the mass of substances that are present afterward? O A. The ma
I need three 6th grade multiple-choice math questions. No links!
6. In a complex sentence like, "Although she's late to meetings, she always contributes good ideas," where is the emphasis? O A. On the independent clause OB. O
If f(t) = 3t4 + 5t+8, what is the value of f(-2)?
56:05 What is the equation of the line that is parallel to the given line and passes through the point (-4,-6 )? O x= -6 =) O x=-4 O y = -6 O y = -4 10 x
What did spotters along the Florida coasts look for during the war?(also brainliest :D) Canada geese and manatees Enemy planes and submarines Hurricane winds an
If two planes intersect, then they intersect in exactly _____ line(s). . two . four . three . one
According to research, during which period do children typically hear about heterosexual intercourse? Multiple Choice A.birth to 2 years B.2-4 years C.5-11 year