joanhatter joanhatter
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 candies cost $10, how much would 15 candies cost?

Respuesta :

hannahhh820
hannahhh820 hannahhh820
  • 24-03-2020

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

because

Answer Link
22stolc
22stolc 22stolc
  • 24-03-2020

Answer:

$30 for 15 candles

Step-by-step explanation:

Find the unit price of the candles

5 candles = $10

1 candle = $2

Multiply both sides by 15

1(15) = 2(15)

15 candles = $30

If this answer is correct, please make me Brainliest!

Answer Link

Otras preguntas

A line is a collection of ?
Which hormone is released when exercise increases
An auction website charges $1 for a bid. The bidding starts at 1¢ and goes up 1¢ at a time. A television that is worth $2000 is won, on average, with a bid of $
What is an analytical report
Which number is its own opposite
9 less than g to the 4th power
What was the outcome of most European revolts of the 1830s?
David wants to improve the food shortage situation in his country. Which of these fields of biology should he study?
what's the answer to 6x6 ÷2 (3)+4
How to factor 4x^2 + 8x-5