emilyrdz6776 emilyrdz6776
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

if i buy 4 cans of soup for $6.00 which proportion can be used to find the cost of 13 cans

Respuesta :

amandawinton4
amandawinton4 amandawinton4
  • 24-03-2020
4cans/$6 = 13cans/$x now cross multiply and solve for x
Answer Link

Otras preguntas

Animal behavior researchers often refer to an activity associated with punishment or reward as a(n)
What rice is the most popular rice in India.
what is the answer to this geometry problem
Sanjay is looking for a new winter coat. Which of the following actions would NOT be part of making a comparison? A) determining the prices of different coats B
name two traits of pseudoscience
what is the answer as a fraction 8241÷173
Wht would be the magnification of a specimen viewed with a compound light microscope the has an objective power of 10x and ocular lens power of 5x
Although ____________________ provides energy, it is not considered a nutrient because it does not sustain life.
Which of the following is equivalent to (8 – 5) ÷ 23 ? A 3/8 B 19/8 C 27/8 D 1/125
your car gets about 30 miles per gallon. you are planning to drive to see your friends who live at 930 miles away. how many gallons of gas will you need to purc