egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

Which is a true statement about the objective case? A pronoun can be used as the preposition of a verb. A pronoun placed before a noun shows ownership. A pronou
Under the drug supply chain security act (dscsa) manufacturers now have to have product id on products they distribute in the supply chain with no exceptions.
Consider the first four terms of the sequence below. -3, -12, -48, -192, . . . What is the 8th term of this sequence? A. -49,152 B. -768 C. -12,288 D. -196,608
Condoms are approximately _____% effective in reducing the risk of stds spread by genital fluids, such as chlamydia and gonorrhea.
Find the value of x and rs if s is between r and t rs = 5x, st = 3x, and rt = 48
- What should be done to improve the condition of drinking water in Nepal?​
a. I b. III c. IV d. V
A company that sells multiple types of products has a combined selling price per unit of $150, combined variable cost per unit of $50 and total fixed costs of $
What happens during meiosis that ultimately results in a defect characterized by the addition of chromosomes? by the deletion of chromosomes?
A triangle has a base length of 3ac² and a height 5 centimeters more than the base length. Find the area of the triangle if a = 4 and c=5