garo2910 garo2910
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some cat food. At the nearest​ store, 2 bags of cat food cost ​$5.50. How much would Marco spend on 3 bags of cat ​food?

Respuesta :

PapaLinguini
PapaLinguini PapaLinguini
  • 25-03-2020

Answer:

$8.25 is how much 3 bags of cat food cost.

Step-by-step explanation:

5.50 divided by two equals 2.75

2.75 x 3 = 8.25

Answer Link

Otras preguntas

What is a wave period?
what is one of the goals of the healthy people 2020 initiative
38 plus what equals 180
3 valuable nutrients soybean meal and cornmeal add to foods?
Some athletes now wear special shoes with spikes to get a better grip. What does this indicate?
I dont get what its asking
What is a solid formed from liquid reactants during a chemical reactions.
Tommy's batting average is this season is 0.275. This means that he had hit in 27.5% of his at-bats. If Tommy had 11 hits so far this season, how many at-bats h
all the information necessary for growth, development, and eventual reproduction of sexually reproducing organism is present in ?
32) Identify the turning point of the function f(x)= x^2-2x+8 by writing its equation in vertex form. Show your work.