isabellaamorloya
isabellaamorloya isabellaamorloya
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

Alexis and 3 friends are at the mall. Each person buys a pretzel for $4, sauce for $1, and a drink for $2. Write an expression for the total and find the total cost

Respuesta :

mlehman22
mlehman22 mlehman22
  • 25-03-2020

Answer:

4*4+1+2

$28

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of a regular cylinder whose base has a radius of 3 cm and a height of 14 cm? (Thanks?)
Why did the Japanese attack Pearl Harbor? How did the Japanese attack on Pearl Harbor end US neutrality ( in a well-writen paragrah plz)
Write your ideas about your thoughts on the different concepts in mountaineering.a. camping-b. trekking-​
Jake has 7 pencils. Karen says she has 4 × 7 pencils. Which is another way to find how many pencils Karen has? A. 4 + 7 B. (4 + 3) × (4 + 4) C. (2 × 3) + (2
A shape has 2 pairs of parallel sides and no right angles. What shape is it? Question 3 options: Trapezoid Parallelogram Square Rectangle
Read and choose the correct words for the blank that match the image. (1 point) A cook using pepper on food cooking in a pan Me gusta ________ en la comida. A)
What has been a long-term impact of the New Deal programs Who said, "We have nothing to fear, but fear itself."
Economic decisions based on customs or beliefs are found in a A market economy. B. free enterprise system. c traditional economy. D. command economy.
PLEASE HELP If an HR manager is reviewing a list of interview questions to ensure that they will accurately measure the employee characteristics she is looking
Which ingredient(s) in HE agar supply(ies) a. Carbon? b. Nitrogen?