kierraholt
kierraholt kierraholt
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

five boxes of crackers cost 5$. at this rate , how much do 20 boxes cost?

Respuesta :

gshreya2005
gshreya2005 gshreya2005
  • 26-03-2020

Answer:

20 boxes of crackers will cost you $20

Step-by-step explanation:

every 5 boxes is $5

count by 5's

5,10,15,20

5boxes⇒$5

10boxes⇒$10

15boxes⇒$15

20boxes⇒$20

pls mark me brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Interest is calculated by _____.
A bowl holds 6 cups of rice. If I use a measuring cup that holds 2/3 of a cup, how many times will I need to fill the measuring cup in order to fill the enti
A farmer has concerns about the nitrogen levels in her soils. What can she do to ensure that the nitrogen bacteria are replenished in the soil? Question 6 optio
why were many white slave owners reluctant to arm their slaves
What represents the relationship between physical fitness and exercise?
what group settled in the dakota's coming from iceland.
The "new imperialism" refers to
In the school band 6 over 24 of the members play the trumpet and simplest form where fraction of the band play the trumpet
Which color has the highest frequency? Question 6 options: Yellow Red Blue Purple
how do you figure our what number is 24% of 80