meaney meaney
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

7 pounds of kitty litter cost $6.72. What is the price per ounce?

Respuesta :

erickferone erickferone
  • 21-04-2020
7 pounds = 122 ounces so $6.72 divided by 122 is .55 cents I hope I’m right
Answer Link

Otras preguntas

Solve for x. −34x−(−3)=6 A -3 B 3 C -4 D -12
How do I subtract 8 1/2 - 6 7/8
PLS PLS PLS HELP ME!!!​
The circumference of a circle is 8π cm. What is the DIAMETER of the circle?
In a cohesive group, group members have a degree of dependence on the group. A. True B. False
Find the value of x in this equation.
∠A and ∠B are complementary. The measure of ∠A is 21°. What is the measure of ∠B? Enter your answer in the box.
8. A bus is traveling between two cities that are in neighboring states. The graph of the function d(t) = 60lt - 1.251 shows the distance of the bus in miles fr
Adnan pours out 18 servings of lemonade. Each serving contains 120 milliliters of lemonade. How many liters of lemonade in all did Adnan pour out? 0.216 L 2.16
What is the test variable in science