dsp07
contestada

Which is the better buy, 12 ounces for $7.50 or 1 pound for $9.00? Explain your reasoning.

Respuesta :

the first one (12 for 7.50) because 1 pound is 16 ounces so 7.50/12= .625
and 9/16 = to .56