gkylahall
gkylahall gkylahall
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada


It costs $5 to get into the fair and then costs $3 for every ride I go on.
I spent a total of $26. Write an equation that could be used to show
the number rides, r, that I went on.

Respuesta :

isarod514074
isarod514074 isarod514074
  • 22-04-2020

Answer:

26 = 5 + (r×3)

26 - 5 = 21

21 ÷ 3 =

7

7 is the amount of rides you went on at the fair

Answer Link

Otras preguntas

Toby sells paintings for $20. Mark sells his paintings for $14 each and charges a fee of $18 for framing. How much paintings have to be bought for Toby and Mark
How many moles of water, H2O, contain 2.0×10^22 molecules of water?
What is 5/8 equal to?
What are some instresting facts about the nuceulus?
Anyone know a couple things about romeo and juliet? How does Mercutio convey his anger before he dies? A. He complains that Tybalt is the worse swordsman a
Are the two triangles simliar? How do you know?
Which is the MAIN cause of China's water and air pollution problems?
Why is the Enlightenment considered a turning point in world history
Which of the following titles indicate topics that are appropriately limited for a research paper? Select all that apply. How to Choose a Ten-Speed Bicycle Nutr
do you think it is more efficient for people to eat plant products or animal products