malloryclarehelton malloryclarehelton
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada

Stop&Shop is having a sale on paper towels: 5 rolls for $3. How much will 1 roll(s) cost?

Respuesta :

LunaDiazButterfly
LunaDiazButterfly LunaDiazButterfly
  • 22-04-2020

Answer:

I believe it would be 0.60  cents

Step-by-step explanation:

roll                 5

The cost        3

Divide the 5 by 5 to get 1 and divde 3 by 6 to get 0.60

Answer Link
darianamin
darianamin darianamin
  • 22-04-2020

Answer:

$0.60

Step-by-step explanation:

To work this out you would divide $3 by 5, which is 0.6. This is because we know that $3 is for 5 and so to work out 1 you would divide by 5.

1) Divide 3 by 5.

[tex]3/5=0.6[/tex]

1 roll of paper towels is $0.6.

Answer Link

Otras preguntas

829 to the nearest ten
a student says that VW and VZ are opposite rays because they have the same endpoint. describe the error.
half of 16 as an algebraic expression
Simplify the expression. Write your answer without negative exponents. Assume that the variables represent nonzero real numbers
Mrs.Kennedy is buying pencils for each 315 students at Hamilton Elementary.The pencils are sold in boxes of ten.How can she use rounding to decide how many penc
What's the difference between world war one and world war two?
#1 $11.49 for 3 packages and fid the unit rate.round to the nearest hundredth if necessary
2x^2-x+10 solve using quadratic formula
find three consecutive intgers whose sum is 171
#1 $11.49 for 3 packages and fid the unit rate.round to the nearest hundredth if necessary