Diet cola was on sale last week. It cost $10 for every four pack of diet cola. How much do two packs of diet cola cost?

Respuesta :

Answer:

The answer is $5.

Step-by-step explanation:

$10 divided by 2 packs = $5

OR

$10 divided by 4 to get the per pack price which is $2.50 each

Then multiply $2.50 times 2 packs = $5

Hope this helps!!