Seudónimo Seudónimo
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Which is more expensive and by how much?

Respuesta :

asphallnaviesha
asphallnaviesha asphallnaviesha
  • 24-04-2020

Answer:

the eight pounds of peanut

Step-by-step explanation:

the six pound of walnuts cost $18.00

Answer Link

Otras preguntas

With the keypress event, use the e parameter's ____ property to cancel the key if it is an inappropriate one.
solve x/-6 = -12 A. no solution B. -2 or 2 C. -72 or 72 D. 72
PLZ CAN SOMEONE HELP ME!!!!!!!
What is a correct congruence statement for the triangles shown? Enter your answer in the box. ​ △[ ​ ​ ]≅△NKW
Why did settlers in the new state stend to support democratic-republican candidates?
A tree that is 18 meters tall casts a shadow that is 6 meters long. at the same time, another tree casts a shadow that is 9 meters long. how tall is the second
True or false the northwest ordinance excluded slavery from the northwest territory
Explain why a city with the same latitude but higher elevation will have a lower temperature
Each mole of al(no3)3 contains how many moles of oxygen atoms? 1. 3 mol 2. 9 mol 3. 12 mol 4. 1 mol 5. 6 mol
Question 2 parts a b c and d please