aprilsimpson71pemscw aprilsimpson71pemscw
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

Alexis and 3 friends are at the mall, each person buys a pretzel for $4, sauce for $1, and a drink for $2. Write an expression for the total and find the cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-04-2020

Answer:

(4+1+2[3])

total cost = 21

Answer Link

Otras preguntas

Sum of q and 10 is 20
write a pseudo code and flow chart that take a number as input and prints multiplication table up to 10
Mention any two freedoms provided under Right to Freedom
‘The method of cooperative farming is becoming popular’.Explain the statement giving reasons.
Is 3x+12-2x equivalent to x +12? Use two properties of operations to justify your answer.
Ava has 20-foot length of wire.She cuts the wire into 6 pieces of equal length.The length of each piece of wire will fall between which two whole-number lengths
the ages of three men are in the ratio 3:4:5.if the difference between the age of the oldest and the youngest is 18years, fine d the sum of the age of the thr
Which of the following is a meander that has been cut off from a river? A)Coastline B)Gully C)Oxbow lake D)Stream
if k(x) = 2x-3x then k(9) is. A.315 B.307 C.159 Or D.153 show work plzz thanks
Can someone help me and solve this in a good way it’s really urgent