crytaldashner1996 crytaldashner1996
  • 26-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylor buys 5 ounces of tea leaves for 2.35 .A this rate ,how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves

Taylor buys 5 ounces of tea leaves for 235 A this rate how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves class=

Respuesta :

aleecha107
aleecha107 aleecha107
  • 26-04-2020

Answer:

$5.64

Step-by-step explanation:

To solve this, I'd first find the cost of 1 ounce, then scale it up to 12. So since it's $2.35 for 5 oz, you just need to divide the two numbers.

2.35/5 = 0.47

So it costs 47 cents per ounce, which you want 12 of.

0.47 x 12 = 5.64 for 12 ounces.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Narrative paragraph example
A _______________________ parking space is set at an angle of 90 degrees to the curb. A. perpendicular B. parallel C. angled D. small
Which of the following is a function of only the House of Representatives,not the Senate? A. Initiating legislation B. proposing tax bills C. Approving treat
How much times does 7 go into 17?
Three more than the quotient of a number and two is 7
In 1950, there were 40.3 million cars registered in the United States. In 1990, there were 133.7 million cars registered in the United States. What was the perc
a rug covers 1/4 of the floor.The area of the rug is 10ft what is the area of the floor?
What happened to the number of moles in a sample that originally occupied 500mL with 2.50 moles and then occupied 750mL? It deals with gas laws
What is the average of something (mean or mode) I really need to know I forgot what the difference was ho
During a bike challenge, riders have to collect various colored ribbons. Each 1/2 mile they collect a red ribbon, each 1/8 mile they collect a green ribbon, and